Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ PacI (10 U/μL)
The PacI restriction enzyme recognizes TTAAT^TAA sites and cuts best at 37°C in its own unique buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | PacI |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Unique Buffer (10X Buffer PacI) |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest Bsp119I
Cut at TT^CGAA sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ Bsp119I, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest Alw44I
Cut at G^TGCAC sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ ApaLI (Alw44I), which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: VneI).
Thermo Scientific™ I-SceI (10 U/μL)
Cut at TAGGGATAA^CAGGGTAAT sites with I-SceI homing enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer.
Invitrogen™ Anza™ 42 RsaI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Anza™ 44 AluI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Eco130I (StyI) (10 U/μL)
Cut at C^CWWGG sites with Eco130I (StyI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: BssT1I, EcoT14I, ErhI, StyI).
Thermo Scientific™ NmuCI (Tsp45I) (10 U/μL)
Cut at ^GTSAC sites with NmuCI (Tsp45I) restriction enzyme, which functions best at 37°C in R buffer (Isoschizomers: Tsp45I).
Thermo Scientific™ XapI (ApoI) (10 U/μL)
Cut at R^AATTY sites with XapI (ApoI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AcsI, ApoI).
Thermo Scientific™ Eam1104I (EarI) (10 U/μL)
The Eam1104I (EarI) restriction enzyme recognizes CTCTTC(1/4)^ sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: Bst6I, EarI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Eam1104I (EarI) |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Scarless Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ RsaI (10 U/μL)
The RsaI restriction enzyme recognizes GT^AC sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: AfaI, CviQI, RsaNI).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Rsa I |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ ApaI (10 U/μL)
Cut at GGGCC^C sites with ApaI restriction enzyme, which functions best at 37°C in B buffer (Isoschizomers: PspOMI).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|
Invitrogen™ Anza™ 17 KpnI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Kpn I |
| Methylation Sensitivity | Dcm Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Invitrogen™ Anza™ 71 HinfI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ NcoI (10 U/μL)
The NcoI restriction enzyme recognizes C^CATGG sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: Bsp19I).
| Concentration | 10 U/μL |
|---|